The sacraments and faith education should be accessible to all.


Sakramenty i wychowanie w wierze powinny być dostępne dla wszystkich.

Na studiach, katechetka-wolontariuszka została przydzielona do udzielania korepetycji młodej kobiecie z zespołem Downa. Parafia miała nadzieję, że indywidualna lekcja pomoże jej przygotować się do Pierwszej Komunii Świętej. Nie mając wcześniejszego doświadczenia w nauczaniu, oprowadzała ją po podręczniku do religii i omawiały to, co przeczytały. Ponieważ spotykali się co tydzień, starała się dzielić z nią swoją osobistą wiarą.
Mówi: “Patrząc wstecz, nie byłam przygotowana do nauczania jej. Żałuję, że nie miałam dostępu do programu edukacji religijnej dla osób o specjalnych potrzebach. Dzięki temu nasze sesje byłyby bardziej owocne. Ale w tamtym czasie ani ja, ani nikt inny w parafii nie wiedział o czymś takim.”(…)
“Na szczęście w przygotowaniu jest nowy program edukacji religijnej dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, oparty na pracy pani Kelly Mantoan, katolickiej mamy i autorki programu nauczania “Accepting the Gift” oraz dodatkowo na jej książce “Better than OK: Finding Joy as a Special Needs Parent”, jest ona blogerką w “This Ain’t the Lyceum” i matką pięciorga dzieci. Jej dwaj synowie cierpią na rdzeniowy zanik mięśni, rzadkie zaburzenie nerwowo-mięśniowe.
Kelly zaczęła organizować Accepting the Gift jako jednodniową konferencję dla katolickich rodziców specjalnej troski, ponieważ nie mogła znaleźć żadnej.Potem zdała sobie sprawę, że katoliccy rodzice potrzebujący specjalnej troski potrzebują czegoś więcej niż tylko jednodniowego wydarzenia raz w roku. (…) “W szpitalu z moim najmłodszym synem założyłam nową stronę internetową, rozesłałam e-maile do potencjalnych współpracowników i rozpoczęłam Accepting the Gift jako apostolat.”
Wolontariuszka rozmawiała z Kelly na temat jej nowego programu nauczania, a poniżej znajduje się streszczenie ich dyskusji:

P.: “Dlaczego stworzyłaś Accepting the Gift?”.
O.: “Cokolwiek możesz nauczyć go lub ją samodzielnie, jest w porządku” – mówiło mi wielu rodziców dzieci specjalnej troski. W każdym przypadku parafia nie jest pewna, jak zaspokoić specyficzne potrzeby dziecka, pozostawiając rodzinie zadanie do rozwiązania.
Chociaż zawsze radzę rodzicom, by współpracowali z parafią w celu zapewnienia dziecku regularnej katechezy, nie zawsze jest to możliwe. Program nauczania Accepting the Gift wypełnia luki dla rodziców, którzy nie mają innego sposobu na katechizację swoich dzieci specjalnej troski. Ponadto, może on być pierwszym wyborem dla rodzin, które chcą uczyć swoje dziecko w domu.

P.: “Co odróżnia ten program od innych programów do nauczania religii?”.
A.: “Jest to program całoroczny, więc uczysz się o świętych i ogólnie o wierze. Może być stosowany przez jeden lub dwa lata. Nie jest to program oparty na testach; został zaprojektowany tak, aby dzieci mogły uczyć się poprzez działanie z rodzicem lub rodzeństwem. Rodzice mogą powtarzać ćwiczenia tyle razy, ile potrzeba, aby pomóc dziecku w nawiązaniu kontaktu z innymi…

P.: “Do kogo skierowany jest program Przyjmowanie Daru?”
O.: “Można go wykorzystać do przygotowania dziecka do Pierwszej Komunii Świętej już w wieku pięciu czy sześciu lat, lub starszych niepełnosprawnych intelektualnie nastolatków przygotowujących się do Bierzmowania.”

P.: “Jakie są stopnie zaawansowania?
A.: “W programie nie ma stopni. Obejmuje wiele zagadnień i może być stosowany z dziećmi w każdym wieku i o różnych zdolnościach.(…) Ani nauka o sakramentach, ani ich przyjmowanie nie powinny być nikomu odmawiane.”

P.: “Jaki jest najbardziej istotny punkt w Przyjmowaniu Daru?

A.: “Istnieje po to, aby pomóc rodzicom zaakceptować niepełnosprawne dziecko. Aby dowiedzieć się więcej o naszej stronie internetowej i nawiązać kontakt z innymi rodzicami, którzy przeszli tę drogę i nauczyli się nie tylko akceptować, ale i przyjmować swoje unikalne powołanie, proszę odwiedzić naszą stronę internetową.(…) Możemy pomóc rodzicom odnaleźć radość na nowo, nawet jeśli ich dziecko cierpi na nieuleczalną chorobę. Nasi członkowie i współpracownicy rozumieją fizyczne, psychiczne i duchowe zmagania i chcą pomagać innym.

Source: https://aleteia.org/

,